Probuzení Buddhy Šákjamuniho / Den Bódhi
8. 12.
Den Bódhi (neboli den probuzení) se slaví 8. den v prosinci. Připomíná den, kdy Siddhárta Gautama dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Stalo se to po 49 dnech usilovného sezení pod stromem Bódhi, při pohledu na Jitřenku. V tuto dobu se tradičně pořádají ústraní (v japonsku Rohatsu), při kterých se dlouze sedí.
Sidhárta Gautama se narodil jako princ královského rodu Šákjů (proto je později nazýván Buddhou Šákjamunim). Do 29 let žil pohodlným životem syna místního vládce, oženil se s Jasódharou a měl syna Ráhulu. Poté opustil domov a věnoval se nejrůznějším praktikám, pomocí nichž chtěl dosáhnout osvobození z utrpení, které je spojeno s každou existencí, a neustálého koloběhu znovuzrozování, neboli samsáry.
Následoval různé učitele a vyzkoušel přísnou askezi, nicméně zjistil, že askeze jen vede k umrtvování a ne k osvobození. Usedl do pozice pod stromem Bódhi a přísahal, že se nezvedne, dokud nedosáhne probuzení. To se mu nakonec podařilo, uvědomil si, že k osvícení vede střední cesta, která se vyhýbá krajnostem. Následujících 45 let předával své učení mnichům i laikům. Zemřel u Kušinagary obklopen svými mnišskými následovníky.